

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 47 µF |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 110 mΩ |
| Height - Seated (Max) | 2.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Unidirectional |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Type | Molded |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C to 125 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| voltage rating dc | 16 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| equivalent series resistance esr | 110 mΩ |
Stock: 1684
Distributors
pcbx
Unit Price$0.88822
Ext.Price$0.88822
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.88822 | $0.88822 |
| 10 | $0.58627 | $5.86270 |
| 25 | $0.52263 | $13.06575 |
| 50 | $0.46590 | $23.29500 |
| 100 | $0.42866 | $42.86600 |
| 300 | $0.39990 | $119.97000 |
| 500 | $0.37307 | $186.53500 |
